fbpx

GOOGLE’DA VERİLEN MINDFULNESS EĞİTİMİ

admin

GOOGLE’IN ÇALIŞANLARINA VERDİĞİ HAYATLARI DEĞİŞTİREN MINDFULNESS EĞİTİMİ

Drake Baer Aug 5, 2014

Her sene binlerce Google çalışanı Mindfulness eğitimi alıyor. Bu eğitim gittikçe yaygınlaşıyor ve etrafımıza “bilinçli bir farkındalık” geliştirmemiz esasına dayanıyor.

Eğitimlere yoğun bir talep var. Google’da “Search Inside of Yourself” (Kendi İç Dünyanı Keşfet) adıyla verilen mindfulness eğitimlerine katılmak için katılımcılar 6 ayı bulan bir bekleme listesiyle karşılaşıyor.

Katılımcılar mindfulness’ın hayatlarını değiştirdiğini belirtiyor. Eğitimler Google‘da 2007 yılından bu yana iki buçuk günlük  yoğun ya da yedi hafta süren ondokuz saatlik kurslar halinde veriliyor.

Bu derslerin şirket bünyesinde veriliyor olması Google’ın başarılı mühendislerinden Chade Meng-Tan’ın fikri. Meslektaşları Chade sayesinde mindfulness’ın kurum kültürünü olumlu anlamda etkilediğini söylüyor. 

Kendisi Clinton, Carter ve Obama gibi ABD başkanları olmak üzere birçok ünlüyü Google’da ağırlayan kişi olarak biliniyor.

Chade amacının “insanların mutluluğa giden yolun anahtarını bulmalarına yardımcı olmak olduğunu söylüyor.”

Chade bu program hakkında şunları söyledi “Mindfulness’ı katılımcıların duygusal zekalarını geliştirmeleri için bir egzersiz olarak düşünülebiliriz. Aynı zamanda bu program katılımcıların hem kendileriyle hem de diğer insanlarla daha iyi ilişkiler kurmalarını sağlıyor. Katılımcılar yüksek bir duygusal zekaya sahip olmanın kariyerleri için önemli olduğunu biliyor. Tüm şirketler de duygusal zekası yüksek çalışanlara sahip olmaları sayesinde dünyanın parasını kazanacaklarını biliyorlar.”

Mindfulness eğitimleri Google’ın dışına taşmış vaziyette. Geçtiğimiz günlerde New York Times konu hakkında bir makale yayınladı.

2012 yılında Chade’in yazdığı “Search Inside Yourself: The Unexpected Path to Achieving Success, Happiness (and World Peace)” adlı kitap uzun bir süre en çok satanlar listesinde kaldı ve 24 dile çevirildi.

Google’da yer alan mindfulness eğtimi üç ana bölümden oluşuyor

• Dikkat geliştirme: Bu sayede herhangi bir zamanda başınıza ne gelirse gelsin (örneğin; stres altındasınız, birisi size bağırıyor olabilir gibi) zihninizi daha sakin ve açık bir noktaya taşıyabilme yetisi geliştirirsiniz. Bunu yapabilme yeteneği de duygusal zekanın kaynağını oluşturuyor.

• Kendini tanıma: zihniniz dingin ve açık olduğunda kendinizi daha iyi tanıyabilir ve kendiniz hakkında farkındalık geliştirebilirsiniz ki bu zaman içinde geliştirilebilir. Sonrasında da kendinizin efendisi olabilirsiniz. Kendinizi iyi tanıdığınızda da duygularınıza hükmedebilirsiniz.

• Zihinsel alışkanlıklar kazandırma: Örneğin bu zihinsel alışkanlıklardan biri zihnimize nezaketi öğretmek. Gördüğünüz her insana baktığınızda onun için şöyle düşünebilme yetisi; “bu insanın mutlu olmasını istiyorum.” Bu bir alışkanlık haline geldiğinde artık bunun üzerine düşünmenize gerek kalmaz. (Kin, nefret gibi duyguların yoğun olduğu bir zihnin dinginliği bulması mümkün değil.)

Google’ın sözcüsüne göre mindfulness’ın başarısı 2500 yıllık bir geleneği nöroloji bilimiyle buluşturmasından kaynaklanıyor.

Programı sunanlar zaman zaman değişse de her zaman iki kişi oluyor. Biri bilimsel araştırmaları sunuyor diğeri ise uygulamaları katılımcılarla buluşturuyor.

Bilim temelli sunumu yapan, mindfulness pratiklerini yaparken beynimizde oluşan değişimleri, beynimizde bilinçsizce dönüp duran düşüncelerin nasıl stres tepkilerine dönüştüğünden bahsediyor.  Diğer sunumu yapan da mindfulness’ın temellerinden ve pratiklerinden bahsediyor.

Alınan sonuçlar çok başarılı. Eğitime katılan bazı Google çalışanlarının yorumları şöyle;

“Stres kaynaklarıyla karşılaştığımda onlara verdiğim tepkilerim değişti. Artık otomatik, bilinçsiz tepkiler vermiyorum. Olan üzerinde düşünmek için kendime zaman tanıyorum. Hemen bir sonuca varmadan önce insanlarla empati kuruyorum. Yeni beni çok seviyorum. :)“

Katılımcıların bazıları evliliklerinde olumlu gelişmeler kaydettiklerini söylüyorlar. Diğerleri ise artık yaşadıkları kişisel krizlerin üstesinden gelebildiklerini söylüyor.

Örneğin biri şu yorumu yaptı;  “Mindfulness eğitimleri aldığım sırada bir trajedi yaşadım, bu abimin ölümüydü. Eğitimler sayesinde yaşadığım kederi olumlu bir şekilde yönetebildim.”

Bir diğer Google çalışanı, “Artık kendimi ve dünyayı daha şefkatli, anlayışlı bir gözle görüyorum” dedi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir