Stres sürekli olarak ve hayatımızın her alanında var. Herhangi bir stres unsuruna maruz kaldığımızda vücudumuz “kaç ya da savaş” adı verilen (fight or flight response) tepkiyi verir. Bunun sonucu olarak kaslarımız kasılır, kan dolaşımımız hızlanır, kalp atışımız artar… vs. Bunu gerçekleştiren sempatik sinir sistemimizdir.

Bizi olası tehlikelerden kurtarmak için tüm enerjimizi bu aktiviteleri gerçekleştirmek için kullanır. Bunun için tehlike geçene kadar, o an için, ikinci derecede önemli olan bağışıklık, sindirim gibi sistemleri geçici olarak durdurur. Stres unsuru ortadan kalktığında ise para-sempatik sinir sistemi devreye girer ve normal yaşantımıza devam ederiz. Ancak günümüz koşullarında stres kaynakları farkındalığı olmayan bir insanın baş edebileceğinden çok daha fazla. Öyleki belirli bir noktadan sonra kronik strese dönüşmesi ve buna bağlı sağlık sıkıntıları yaşamamız muhtemel.Bunun için bilimsel olarak kanıtlanmış stres azaltma teknikleri kullanarak stresle ve stres kaynaklı sağlık sorunlarımızla çok daha etkin bir şekilde mücadele edebiliriz.

Peki MBSR nedir?

MBSR, kelime anlamı olarak Mindfulness Based Stress Reduction demektir. Yani; Mindfulness Temelli Stress Azaltma. 1979 yılında Massachusets Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Jon Kabat-Zinn tarafından oluşturulan ve bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Jon Kabat-Zinn’in geliştirdiği bu yöntem yetkili ve sertifikalı eğitmenler tarafından dünyanın dört bir yanında aynı müfredata bağlı kalmak suretiyle verilir.

MBSR eğitimi 8 hafta, haftada bir gün 2-2,5 saat arası verilen derslerden oluşur. Haftanın geri kalanında katılımcı evde gerçekleştireceği uygulamalarla kendi gelişimine katkıda bulunur. Eğitimin 8 hafta sürmesi beynin ilgili bölümlerinin gelişmesi için gerekli olan zaman dilimidir.

MBSR’DAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Anksiyete ve panik atak yaşayanlar Bağırsak problemleri yaşayanlar
İş, aile ve finansal stres yaşayanlar Yeme bozukluğu olanlar
Astımı olanlar Baş ağrısı olanlar
Kanser Kalp rahatsızlığı olanlar
Kronik hastalığı olanlar Yüksek tansiyonu olanlar
Depresyonda olanlar Acı
Cilt problemi yaşayanlar Travma sonrası stres bozukluğu yaşayanlar
Yorgunluk şikayeti olanlar Belirli bir sebepten ötürü sürekli kederli olanlar
Fibromiyaljia Uyku problemi olanlar